Dobrze Ubezpieczeni

Aktualności

ZAPRASZAMY TAKŻE

DO BIURA W LUBARTOWIE


UL. LUBELSKA 45

Pon - Pt 8.00 - 16.00

Jak do nas trafić?

grafika1

ul. Narutowicza 6

20-004 Lublin

tel. 81-525-29-17

Zapraszamy od godz. 9 do 17


więcej informacji

Kupiłeś/sprzedałeś samochód?

Kupno i sprzedaż samochodu, a polisa OC

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje na temat formalności niezbędnych przy zakupie lub sprzedaży pojazdu. Pozwalają one m.in. na uniknięcie przerw w ubezpieczeniu OC. Przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu wiąże się z karą za brak OC oraz zwrotem – z własnej kieszeni – odszkodowania za wypadek spowodowany bez obowiązkowej polisy.

 

INFORMACJE DLA KUPUJĄCEGO

 

Jeśli kupiłeś nowy pojazd lub sprowadziłeś go z zagranicy:

  • ubezpiecz go najpóźniej w dniu rejestracji (art. 23 ust. 1 i art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, zwanej dalej Ustawą)

 

Jeśli kupiłeś używany pojazd:

  • upewnij się czy zbywca miał ochronę ubezpieczeniową . Zażądaj od niego polisy OC i sprawdź jej aktualność na stronie www.ufg.pl w zakładce ‘Sprawdź OC dla pojazdu', a najlepiej bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która ją wystawiła (art. 32 ust. 1 Ustawy)

 

Jeżeli:

  • zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC – koniecznie wykup je najpóźniej w dniu nabycia pojazdu , ale przed wprowadzeniem go do ruchu (art. 31 ust. 3 Ustawy)

  • zbywca był ubezpieczony i chcesz kontynuować jego umowę OC - możesz to zrobić, ale tylko do końca okresu na jaki została zawarta (art. 31 ust. 1 Ustawy)

  • zbywca był ubezpieczony, ale nie chcesz kontynuować jego umowy OC (np. przysługują ci większe zniżki) - złóż wypowiedzenie w firmie ubezpieczeniowej która wystawiła polisę. Koniecznie zrób to pisemnie, za potwierdzeniem odbioru i zachowaj dowód nadania. Co ważne: wyślij swoje wypowiedzenie na tyle wcześnie, żeby ubezpieczyciel otrzymał je przed upływem trzydziestu dni od dnia zakupu pojazdu. Wówczas wypowiedzenie umowy będzie skuteczne. Nie zapomnij - najpóźniej tego samego dnia - wykupić nowej polisy OC (art. 31 ust. 1 Ustawy)

 

 

INFORMACJE DLA SPRZEDAJĄCEGO

 

Sprzedałeś samochód, pamiętaj by:

  • powiadomić o tym firmę ubezpieczeniową, w której miałeś polisę OC
    i podać dane osobowe nabywcy. Masz na to trzydzieści dni od dnia sprzedaży pojazdu. Dzięki takiemu zgłoszeniu – wszelkie wypadki spowodowane przez następnych właścicieli tego pojazdu nie będą cię obciążały i unikniesz kosztów z tym związanych (art. 32 ust. 1 Ustawy)

 

  • powiadomić o tym organ, który dokonał rejestracji pojazdu (wydział komunikacji) w ciągu trzydziestu dni od dnia sprzedaży pojazdu (art. 78 ust.2 pkt. 1 Prawo o ruchu drogowym)


Sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń